piątek, 14 grudnia 2012

Wiesiołek pod lupą

Ostanio modne stały się preparaty zawierające wiesiołek. Postanowiłam mu się wobec tego bliżej przyjrzeć i poszukać jakichś przydatnych informacji na temat jego dobroczynnego działania.
Olejek ten zawiera przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT, których to nasz organizm nie potrafi wytwarzać, a które są nam niezbędne dla zachowania zdrowia. Kwasy te to gamma-linolenowy GLA oraz linolenowy. Badania pokazują, że oba kwasy pomagają zwalczać takie dolegliwości jak: stany zapalne w organizmie, łuszczyca, trądzik, PMS, a przede wszystkim zatrzymywanie wody w tym okresie( jak się bowiem okazuje wiele kobiet cierpiących na zespół napięcia przed miesiączką ma niski poziom GLA), gestozę ( pod kontrolą lekarza wyłącznie), zbyt wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze czy nawet SM ( stwardnienie rozsiane). GLA ma także właściwości rozrzedzające krew oraz poprawia pracę tarczycy u osób z niedoczynnością. Wiesiołek zapobiega wystąpieniu torbieli piersi ze względu na obecność wcześniej wspomnianych kwasów tłuszczowych, które powodują likwidowanie prostaglandyn prowadzących do powstawania stanów zapalnych w organizmie.
Powstaje tutaj zasadnicze pytanie: czy absolutnie każdy może bez obaw zażywac preparaty z wiesiołkiem? Poszperałam nieco, aby odpowiedzieć na to ważne pytanie i oto co znalazłam :
1. Nie wolno zażywać w przypadku epilepsji. Wiesiołek szkodzi przyjmowany wraz z lekami na padaczkę.
2. Nie zażywać w drugiej połowie cyklu, po owulacji. W przypadku, gdy kobieta zaszła w ciążę a o tym nie wie- może spowodować poronienie ze względu na spazmatyczne działanie. Po polsku- powoduje skurcze macicy.
3. U niektórych kobiet podnosi poziom androgenów.
4. Skoro rozszerza naczynia krwionośne- nie jest zalecany dla osób z problemem pękających naczynek.
5. Skoro rozrzedza krew osoby z zaburzoną krzepliwością, skłonnością do krwawień powinny uważać.
6. U niektórych osób powoduje biegunki, bóle brzucha.


Olej z wiesiołka bezsprzecznie reguluje wiele procesów w organizmie. Ma także dobroczynny wpływ na cerę czy włosy, niemniej jednak należy rozważyć, czy w naszym przypadku się on sprawdzi i nie wyrządzi więcej szkody aniżeli pożytku.
Na koniec znalazłam rewelacyjny przepis na maseczkę z wiesiołkiem na jednym z ciekawych blogów:
http://motylekczerwony.blogspot.com/2012/12/maseczka-z-wiesioka-wiesioek.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz