niedziela, 16 grudnia 2012

Ziołowi sprzemierzeńcy w walce z łupieżem

Łupież wydaje się być dość powszechnym schorzeniem. Ludziom często wydaje się, że wystarczy kupić jakikolwiek szampon przeciwłupieżowy i po kłopocie. Nie zawsze jednak tak jest. Są różne rodzaje jak i przyczyny łupieżu. Leczenie powinno być zatem przyczynowe. Tzw. odmiana zwykła występuje najczęściej i nie uszkadza struktury włosa jako takiej. Gdy myjemy głowę następuje chwilowa poprawa jednak łuszczenie się naskórka powraca. Leczenie polega na stosowaniu szamponów leczniczych, zawierających substancje przeciwdziałające łojotokowi (m.in siarka), przeciwgrzybicze, złuszczające (kwas salicylowy) i inne.
Przyczyny występowania łupieżu:
- drażniące działanie niektórych kosmetyków, szczególnie tych do stylizacji, ale także farb, szamponów itd.
- zbyt mocno chlorowana woda.
- mycie włosów wodą o nieodpowiedniej temp.
- niewłaściwe spłukiwanie włosów
- nadużywanie suszarki
- łojotok skóry głowy, zakażenia drożdżakami np Pityrosporum ovale.

Jak wspomóc leczenie łupieżu:
W przypadku, gdy podłożem jest łojotokowe zapalenie skóry należy stosować odwar z korzenia łopianu, kłącza tataraku. Płuczemy nim głowę każdorazowo po myciu. Można również kupić ampułki Seboradin z czarną rzepą i wcierać w skórę głowy.

Inne ziołowe spoosby na pozbycie się łupieżu:
1. Wyciąg z liści pokrzywy:  należy posiekać świeże liście pokrzywy, zmieszać ze spirytusem w proporcji 1:3. Nacieramy skórę głowy raz w tygodniu.
2. Odwar z liści babki lancetowatej: potrzebujemy łyżkę liści, półtorej szklanki wody. Liście zalewamy wodą, doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy pod przykryciem przez 3 minuty. Odstawiamy na 10 minut. Odcedzamy. Płuczemy włosy takim odwarem po każdorazowym myciu glowy.
3. Napar ze skrzypu: bierzemy 1 dużą łyżkę ziela. Zalewamy 2 szklankami wrzątku. Odcedzamy, gdy napar wystygnie płuczemy włosy, masujemy skórę głowy. Następnie wcieramy w skórę głowy olejek rycynowy. Zostawiamy na kilka godzin, zmywamy dokładnie szamponem. Stosujemy raz w tygodniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz