środa, 5 października 2016

Litoterapia- zastosowanie bursztynu w kosmetyce i medycynie

  Czy pomyślelibyście, ze kamień jubilerski może wywierać niezwykle korzystny wpływ na zdrowie i wygląd człowieka ? Kamień zwany " złotem Północy"  znany jest pod różnymi nazwami takimi jak sukcynit,  jantar ( żywica morza) czy wreszcie bursztyn ( z niem. Bernstein- kamień, który się pali). W uproszczeniu bursztyn  to skamieniała żywica drzew iglastych. Ten wspaniały wytwór natury sprawdza się zarówno w medycynie jak i kosmetologii.

Zastosowanie bursztynu w medycynie ( stosowany w różnych formach- np. nalewka, maść, olejek, noszony bezpośrednio na ciele itd.) :

- posiada ładunek ujemny zatem korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie
- pomaga zwalczać stany zapalne w organizmie
- wspomaga leczenie chorób reumatycznych
- działa korzystnie w przypadku astmy, chorób oskrzeli oraz płuc
- wspomaga prawidłowe funkcjonowanie tarczycy
- leczy choroby skórne- jest bakteriobójczy, działa leczniczo w przypadku egzemy, grzybicy. Łatwo przenika w głąb skóry pokonując warstwę rogową naskórka
- korzystnie wpływa na jakość powietrza- odkaża je i odświeża ( np. olejek bursztynowy palony w kominku, kadzidełka bursztynowe)
- neutralizuje niekorzystny dla zdrowia wpływ fal elektromagnetycznych
- kamień przyłożony bezpośrednio do splotu słonecznego stabilizuje pracę śledziony, serca i układu krążenia
- wspomaga leczenie oparzeń, użądleń, trudno gojących się ran

 Jantar to również przebojowy surowiec nowoczesnej kosmetologii. W przemyśle Beauty wykorzystuje się  kwas oraz olej bursztynowy.

Zastosowanie bursztynu w kosmetyce :

- odżywia, nawilża naskórek
- ma właściwości rozświetlające skórę
- zmniejsza głębokość zmarszczek, ujędrnia i uelastycznia skórę
- pobudza metabolizm w skórze
- zawiera takie pierwiastki jak : krzem, magnez, żelazo, wapń, potas, jod, kwasy żywiczne, które korzystnie wpływają na stan włosów, paznokci oraz skóry. Krzem odgrywa istotną rolę w procesie syntezy kolagenu i elastyny.
- szczególnie polecany do pielęgnacji skóry dojrzałej, suchej i zmęczonej
- terpeny zawarte w bursztynie pobudzają mikrokrążenie w skórze a co za tym idzie jest ona lepiej dotleniona i odżywiona. Olej bursztynowy zawiera aż 70 %  terpenów, seskwiterpenów oraz dodatkowo fenole, alkohole, ketony, związki hydroaromatyczne, kwas bursztynowy, octowy i inne kwasy karboksylowe. Przenika przez warstwę rogową naskórka, aż do skóry właściwej udrażniając przy tym przepływ krwi w naczyniach włosowatych co przyspiesza odnowę biologiczną skóry poprzez poprawę jej ukrwienia i odżywienia
- olej bursztynowy - ma bardzo silne działanie zatem należy go rozcieńczyć z jakimś olejem bazowym ( np migdałowym, lnianym, z pestek moreli ) w stosunku 1:5. Stosowany głównie w leczeniu oparzeń, ukąszeń, bólów mięśni, kontuzji, trudno gojących się ran, czyraków, zajadów, półpaśca, ropnych zakażeń skóry, opryszczki, łuszczycy, liszajca, cellulitu, zapalenia oskrzeli oraz płuc, żylaków i zakrzepów ( żyły zabezpieczamy warstwą wazeliny, a następnie masujemy chore miejsca przy pomocy oleju bursztynowego przez 3 minuty minimum dwa razy dziennie przez 10 dni)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz