środa, 5 lipca 2017

Retinol - zastosowanie w prewencji procesów starzenia się skóry

 Co to jest retinol ?

Ten często stosowany w kosmetologii, nieco tajemniczy termin to po prostu witamina A w czystej postaci. Witamina A została odkryta w 1913 roku, a w czasach obecnych jest to jedna z najdokładniej przebadanych substancji aktywnych. W latach 70 - tych  XX wieku została po praz pierwszy zastosowana w kosmetykach. Inne związku wykazujące aktywność witaminy A to : beta karoten, tretinoina ( retinal ), kwas retinowy oraz estry retinolu ( octan retinylu, palmitynian retinylu ).



Retinol w kosmetykach - czy to naprawdę działa ? 

 Retinol to jedna z najbardziej efektywnych substancji czynnych działających przeciwzmarszczkowo. Jego najważniejsze funkcje to stymulowanie odnowy komórkowej skóry ( zwiększenie syntezy kolagenu i elastyny ), odbudowa zniszczonych włókien kolagenu i elastyny, poprawa jędrności skóry, stymulowanie produkcji kwasu hialuronowego w skórze, rozjaśnianie przebarwień potrądzikowych oraz poprawa kolorytu cery, zmniejszenie rogowacenia naskórka poprzez jego złuszczanie, regulacja wydzielania sebum, wzmocnienie mechanizmów obronnych skóry ( UWAGA- początkowo stosowanie retinolu zwiększa wrażliwość skóry na promienie słoneczne !). Dawki witaminy A oraz jej pochodnych pochodzące z pożywienia z reguły są niewystarczające, ponieważ docierają do skóry w ostatniej kolejności. Ponadto retinol to substancja czynna, która jest podatna na niszczące działanie procesów utleniania, promieni słonecznych, wysokiej temperatury, a zatem stosowanie kosmetyków zawierających retinol wydaje się mieć uzasadnienie.  Aktywne działanie tego związku w obrębie skóry ma miejsce już w stężeniu 0,1 %. Dopuszczalne stężenie retinolu w produktach kosmetycznych dostępnych detalicznie to 0,25 %, a w kosmetykach profesjonalnych wynosi ono 1 %.

Nowe, stabilniejsze formy retinolu

Obecnie zastosowanie w kosmetyce znajdują dwie stabilne formy tej substancji aktywnej : galusan retinolu ( Retinyl Gallate) oraz ester kwasu all-trans retinowego i all- trans retinolu ( Retinyl Retinoate ). Związki te cechuje znacznie wyższa fotostabilność oraz mniejsza podatność na działanie tlenu czy wysokiej temperatury. Powyższe formy wykazują się także mniejszą toksycznością względem komórek, wyższą skutecznością w zwalczaniu tak zwanych "wolnych rodników", skuteczniej redukują przebarwienia skórne oraz charakteryzują się efektywnym hamowaniem enzymu elastazy, który niszczy włókna elastynowe w skórze, a w rezultacie skuteczniej zapobiegają procesom starzenia się skóry.

Retinol roślinny ?

Formy tego związku można  również pozyskać z roślin, na przykład lucerny ( Medicago Sativa Extract). Aktywność roślinnych form retinolu również polega na hamowaniu procesów starzenia się skóry, przede wszystkim działając ochronnie na włókna kolagenu i elastyny ( hamując niszczące działanie  kolagenazy i elastazy -  enzymów  odpowiedzialnych za detrukcję włókien kolagenu i elastyny ) oraz zwiększając produktywność fibroblastów. Według badań  in vitro, ekstrakt z lucerny w stężeniu 0,25 %   zwiększał syntezę kolagenu skuteczniej o 1/4 aniżeli retinol w innej postaci. Co więcej retinol roślinny w stężeniu 1 % wykazał się potencjałem w obniżaniu aktywności oraz poziomu kolagenazy i elastazy indukowanych promieniami słonecznymi aż o 1/3 efektywniej niże inne formy tego związku. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz