wtorek, 26 lipca 2016

Stopa cukrzycowa- garść porad

 Zespół stopy cukrzycowej to schorzenie, które stanowi niebagatelny, coraz częściej występujący problem zdrowotny. Chory może mieć zmniejszone odczuwanie w obrębie stóp, na przykład ból jest odczuwany niewystarczająco szybko, w znaczącym stopniu zmniejszeniu ulega także potliwość stóp, a skóra ma tendencje do nadmiernego wysuszania. Stopy osób cierpiących na cukrzycę łatwo ulegają uszkodzeniom, maceracji naskórka czy zakażeniom grzybiczym. Wszelkie rany goją się trudno, łatwo ulegając zakażeniu
Przynajmniej raz w roku osoba borykająca się z neuropatią cukrzycową powinna poddać się tak zwanemu screeningowi podologicznemu. Wykwalifikowany podolog przeprowadza diagnostykę przy użyciu : kamertonu oraz urządzeń takich jak monofilament oraz tip therm. Monofilament jest to przyrząd, przy pomocy którego sprawdzamy czucie głębokie (stosujemy nakłucia opuszków palców, planetarnej części stopy), kamerton- przyrząd, który wprawiamy w drgania, przykładamy do stopy ( drgania na poziomie 7-8 na podziałce kamertonu oznaczają wynik prawidłowy, na poziomie 5-6 świadczy o początkach neuropatii, zespole Reynauda, nieszczelności naczyń po udarze), Tip therm bada odczuwanie ciepła/zimna. Karta sporządzona przez podologa jest ważną wskazówką dla diabetologa odnośnie dalszego leczenia. Przed przystąpieniem do screeningu należy wykonać badanie palpacyjne stóp oraz dokładne oględziny podudzi.


Kamerton :

Monofilament :Tip Therm 

U osób z cukrzycą należy pamiętać o następujących wskazaniach dotyczących pielęgnacji stóp:

- hiperkeratozy powinny być usuwane skalpelem, a nie przyrządem typu Omega.
- mycie stóp należy przeprowadzać w temperaturze do 37 C (skrupulatnie mierzymy temperaturę), unikamy długiego moczenia stóp.
- przestrzenie międzypalcowe powinny być dokładnie osuszane, smarowane kremami przeznaczonymi dla diabetyków.
- codziennie- lekko przez 3,4 minuty masujemy stopy.
- należy nosić wygodne, dopasowane obuwie
- zalecane jest stosowanie odpowiednich, miękkich wkładek ortopedycznych.
- do pedicure nie stosujemy metalowych narzędzi.
- należy codzienne oglądać stóp w celu wychwycenia ewentualnych nieprawidłowości.
- skracamy paznokcie na prosto, niezbyt krótko.
- nie należy chodzić boso, nawet na plaży
- rany lub ubytki dezynfekujemy Octeniseptem
- zalecane są długie, codziennie spacery.
- polecane jest noszenie przewiewnych butów, skarpet wykonanych z naturalnych materiałów. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz