niedziela, 10 lipca 2016

Kąpiel Schiele

Lecznicza terapia, której autorem był Fritz Shiele polega na stosowaniu specjalnych kąpieli stóp, które wywierają efekt terapeutyczny na cały organizm człowieka. Wskazaniami do przeprowadzenia terapii są na przykład : zimne dłonie i stopy, nadciśnienie bądź niskie ciśnienie tętnicze ( zabieg stabilizuje ciśnienie krwi), choroby oskrzeli, astma, problemy żołądkowo-jelitowe, osłabiony system immunologiczny, choroby reumatyczne, łuszczyca, bóle głowy, niegojące się rany czy choroby kobiece. W trakcie zabiegu wzmacnia się mikrocyrkulacja, a zatem żyłki, tętniczki czy włośniczki niejako otwierają się przez co następuje lepsze dotlenienie mięśni, tkanek i narządów, a co za tym idzie pobudzenie ich funkcji oraz odtransportowanie odpadów metabolicznych. Występuje ogólna poprawa stanu zdrowia. Terapia ta znajduje swoje zastosowanie także wśród sportowców, z uwagi na poprawę zdolności regeneracyjnych mięśni jaką można tym sposobem uzyskać. Innymi słowy jest to tak zwany bierny trening krwiobiegu. Do przeprowadzenia tej metody potrzebna jest specjalna wanienka, którą wypełnia się wodą, a także dodatkowymi substancjami takimi jak olejki eteryczne, czy gotowe preparaty.

Przykładowe produkty stosowane w trakcie kąpieli Shiele:
1. Placenta- łagodny produkt na bazie borowiny oraz wyciągu z placenty krowiej. Kąpiel z tym dodatkiem leczy nadciśnienie, łuszczycę, choroby kobiece.
2. Frauenbad- zawiera borowinę oraz olejki z drzew iglastych. Znajduje zastosowanie w terapii chorób kobiecych. 
3. Selectron- zawiera sole oraz zioła. Preparat ten wywiera najsilniejsze działanie terapeutyczne. 
4. Vennenfussbad- wyśmienity w przypadku żylaków. Zawiera kasztanowiec oraz borowinę. 

Przykładowe olejki eteryczne stosowane w trakcie zabiegu :
1. Olejek kamforowy plus Placenta- stosowane w przypadku zimnych stóp, odmrożeń.
2. Olejek lawendowy- wywiera działanie uspokajające, stosowany także w przypadku łuszczycy.
3. Olejek melisowy- skuteczny w przypadku występowania uciążliwych nocnych skurczów nóg.
4. Olejek rozmarynowy- wzmacnia osłabiony system nerwowy, wzmaga metabolizm. 
5. Olejek szałwiowy- działa rozkurczowo, pomaga na problemy z krążeniem krwi, wspomaga gojenie ran.

Specjalną wannę należy wypełnić wodą o odpowiedniej temperaturze, która to, podobnie jak czas, musi być ściśle kontrolowana w celu osiągnięcia odpowiedniego efektu leczniczego. W trakcie zabiegu należy także  bezwzględnie pytać o klienta o odczucia.


 Przed rozpoczęciem  terapii niezbędnym krokiem jest wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do wykonania kąpieli. Są to między innymi : gorączka, wszczepiony rozrusznik serca, tętniaki, niewydolność nerek, ciąża, wyrostek robaczkowy w stanie zapalnym, świeże stany pooperacyjne. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz