środa, 20 lutego 2013

Jak się rozgrzać zimą




Chcę dziś napisać o niezwykle istotnej sprawie, jaką jest rozgrzewanie naszego organizmu podczas zimy. Jadłospis dobieram nie tylko do indywidualnych potrzeb, ale także do pogody i pory roku. Zimą zdecydowanie należy się rozgrzewać, aby uniknąć szeregu chorób. Ja tak robię od jakiegoś czasu i mogę stwierdzić, że coś w tym jest. Gdy mróz za oknami, należy jeść trzy ciepłe posiłki dzienne, a więc śniadanie  obiad oraz kolację. Powinniśmy dla przykładu zapomnieć o jogurtach, albo kanapkach rano czy surowych sałatach wieczorem. Jeśli mamy ochotę na warzywa- wybierzmy je w wersji gotowanej ( mogą być na parze). Przygotowałam dla Was także listę specjalnych rozgrzewających przypraw. Polecam dodwać do każdego dania choć jedną. Są to:
1. chilli
2. cynamon
3. kardamon
4. imbir
5. cebula, czosnek
6.kminek, kurkuma, kolendra

Warto dodawać je do wszelkich potraw, gdyż zwiększają cyrkulację krwi i w ten sposób rozgrzewają nasz organizm dość skutecznie. Poza tym wzmacniają odporność, walczą z bakteriami, wirusami.
Ciekawostka: w szpitalach onkologicznych w USA pielęgniarki polecały chorym dodawać starty imbir ( nie poddany obróbce cieplnej) do wszelkich potraw. W ten sposób komórki ulegają natlenowaniu, ergo- komórki nowotworowe są niszczone.

Napoje: zdecydowanie odradzam wszystko, co zimne. Ja zimą nie piję wcale wody. Butelek z wodą nie znajdziecie u mnie w domu, ale za to całe bogactwo herbat. Prym wiodą   lekko "miodowa" Rooibos, lapacho, yerba mate i rodzime zioła, takie jak bez czarny, lipa, rumianek. Do kawy warto dodawać np imbir, kardamon czy cynamon. Tern ostatni jest dodatkowo grzybobójczy.

Poza tym na moim stole często goszczą zupy, do każdej dodaję cebulę, czy to rosół, grzybowa, czy pomidorowa. Polecam dodawać także imbir do zup, by wzmocnić ich rozgrzewające właściwości.


Lubicie desery? Nie zachęcam do kupowania lodów, a zdrowego i cieplutkiego deseru. Polecam prażyć lub   piec w piekarniku jabłka z cynamonem oraz imbirem. Imbir można dodatkowo zastosować zewnętrznie w przypadku przemarznięcia. Jeśli przemoczycie nóżki polecam wymoczyć je w gorącej wodzie z dodatkiem sproszkowanego imbiru. Po takiej "kąpieli" można także wysmarować stopy maścią z kamforą. Ja to stosuję i nie raz udało mi się zdusić w zarodku zapalenie pęcherza.

4 komentarze:

  1. genialny post!
    skąd wytrzasnęłaś ta ciekawostkę?
    uwielbiam pieczone jabłuszka z miodem, cynamonem i orzechami włoskimi ...pychota :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :* Czytałam na stronce na facebooku - rawforbeauty. Jest to stronka po angielsku.

      Usuń
  2. Generalnie zimą lody od czasu do czasu warto zjeść :-) ale takie robione samemu. Wodę też warto pić bez względu na porę roku, nawet rano ciepła woda z plasterkiem cytryny może być lepsza od herbaty bo wspomaga wątrobę.

    Trzymam kciuki w prowadzeniu bloga! Pozdrawiam ciepło

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki :) dziękuję za cenne wskazówki. Wodę z cytrynką jak najbardziej, a próbowałaś z miodem?

      Usuń