piątek, 30 listopada 2012

Pokaż mi jak oddychasz a powiem Ci kim jesteś..

Czy ktokolwiek z nas zastanawia się w jaki sposób oddychamy i czy jest to sposób prawidłowy? Oddychanie to czynność tak naturalna, że nikt o zdrowych zmysłach o tym nie mysli na codzień. Czy słusznie? O tym, że proces ten jest niezbędny do życia i kilka minut bez tlenu to praktycznie smierć dla komórek mózgu nie muszę nikogo przekonywać. Czy zatem ma jakieś istotne znaczenie w jaki sposób oddychamy? Owszem i postaram się pokrótce przybliżyć ten temat.
 Do czego jest nam niezbędny tlen? Jest konieczny do utrzymania podstawowych funkcji życiowych, do przyswojenia substancji odżywczych dla każdej żywej komórki, do wytworzenia energii oraz regeneracji. Co się zatem dzieje, gdy dostarczamy organizmowi zbyt mało tlenu? Otóż w takiej sytuacji nasze serce pracuje ciężej, organizm zanieczyszczają toksyny powstałe w wyniku procesów przemiany materii. Mózg niedotleniony nie pracuje efektywnie.Nierzadko nawet odżywiając się racjonalnie dopada nas anemia, tracimy na wadze bez innej uchwytnej przyczyny, jesteśmy osłabieni. Może być także sytuacja odwrotna- osoba , której brakuje tlenu ma nadmierny apetyt, pojawiają się zachcianki na nieokreślone produkty spożywcze, w konsekwencji tycie.
W dzisiejszych czasach w wyniku zanieczyszczenia środowiska z reguły brakuje nam tlenu. Ponadto wiele osób ma niedrożny nos bądź zatoki, a to jest pierwszy stopień do wystąpienia wielu poważniejszych chorób.
Jak zatem należy oddychać,  aby cieszyć się dobrym zdrowiem? Medycyna Dalekiego Wschodu od dawien dawna docenia wagę prawidłowego oddychania. Kluczem do sukcesu jest tzw. oddychanie przeponowe. Co to takiego? Przepona to mięsień płaski oddzielający klatkę piersiową od jamy brzusznej. Gdy oddychamy przeponowo pozostawiamy więcej miejsca dla serca i płuc powiekszających się w czasie wdechu. Podczas wydechu natomiast mięśnie brzucha przepychają przeponę ku górze, powietrze wydostaje się na zewnątrz. Głębokie przeponowe oddychanie de facto leczy choroby płuc, zabija komórki nowotworowe, pomaga schudnąć, uruchomić pewne części ciała np po mikrowylewach, oczyszcza oskrzela i płuca, co jest istotne dla palaczy.

Oddychanie przeponą można i trzeba wyćwiczyć. Oto proste ćwiczenie:
Ćwiczymy na leżąco, kładziemy się na plecach. Na brzuchu układamy niezbyt ciężką książkę. Oddychamy. Gdy książka się unosi- ćwiczymy prawidłowo. Gdy natomiast opada- nieprawidłowo.
Inne ćwiczenie:
Zimą ćwiczymy w wywietrzonym pomieszczeniu. Gdy jest ciepło- przy otwartym oknie.
1. Stoimy wyprostowani. Stopy lekko rozstawione.
2. Wykonujemy głęboki wdech nosem, wypinamy brzuch i  w tym samym czasie rozkładamy ręce na boki, ściągamy do siebie łopatki. W myślach liczmy do 5 cały czas utrzymując wdech.
3. Następnie chwytamy sie za boki ( należy objąć palcami końce żeber), wykonujemy skłon do przodu, mocno ściskając talię, wykonujemy trzy głębokie wydechy ustami. Ćwiczenie powtórzyć 10 razy.
4. Na zakończenie pięty unosimy do góry i opadamy na nie. Takie ćwiczenie rozluźnia nasze kręgi, mięsnie kregosłupowe. Wdech nosem, unosząc się na palcach ok 2 cm do góry, opadamy robiąc wydech nosem. Należy zacząć od 15 ćwiczeń dziennie stopniowo zwiększając do 50.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz